Pády a vrcholy

Autor: Jaroslav Herda | 27.7.2011 o 22:39 | (upravené 8.3.2012 o 6:06) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1206x

Nerád sledujem smutné správy o zbytočných dobrovoľných odchodoch zo sveta či vzdávania sa snov najmä mladých ľudí. Nerád vidím beznádejné pohľady ak sa niečo nepodarí k spokojnosti.  Zamýšlam sa nad príčinami  a možnosťami pomoci, avšak nikto dôvody svojho konania či cítenia nepozná lepšie ako majiteľ svojej telesnej a duševnej schránky. O pomoc nežiadajú, pomoc vidia v konci a vzdania akéhokoľvek pokusu o návrat.  Je to strach žiť, obavy z opätovného zlyhania,  pocit neistoty,  neriešitelný problém- nevidiac žiadne východisko alebo iba nerozvážnosť bez nadhľadu? Tieto slová by som rád venoval ľuďom, ktorí nevidia svetlo na ich ceste života, vzdali sa akéhokoľvek cieľa, sna alebo sa dokonca boja viac života ako smrti.

Život je najcennejší dar (aj keď často mnohí tvrdia, že nikto sa ich nepýtal či chcú na svet vôbec prísť) a jednoducho musíme žiť tak ako vieme a sami chceme. Každý deň nemôžeme mať  slnko a dúhu.  Bez chýb, utrpenia a samozrejme bez boja to nepôjde. Inak by sme si nedokázali vážiť tie príjemné a svetlé stránky bytia.

Život a samotné žitie je tvrdé a ťažké. To je dané. Keď sa nám podarí vstať na nohy, sme zašliapnutý ešte rýchlejšie späť. Ostáva,  iba sa opäť postaviť a ísť ďalej. Zakopávame, padáme na kolená, tvár máme poznačenú mrzutosťou. Ale vždy, keď sa tak stane, musíme vyskočiť hore, tak rýchlo ako len môžme, bez ohľadu na to, koľko krát je potrebné to urobiť. Pamätajme si to, že na úspech, štastie, vlastnú radosť neexistuje tajný recept.

Je to v nás a na našich rozhodnutiach , aby sme vedeli definovať radosť zo života a rozlíšiť životné postoje. Nik iní neprežíva naše pocity v tej iste miere. Nadobudnuté skúsenosti nás naučia, čo je to, a že nič na tomto svete nie je zadarmo. Vieme jedno, že žiť nie je ľahké, ale musíme. Predstavám o ideáloch sa realita rada vysmieva.   Chybujeme častejšie ako vyhrávame či už nad životom alebo sami nad sebou. Nikto nám nič nedaruje. Nezahadujme  šancu, majme hlavu hore a hlaďme vpred bez otáčania späť.  Musíme sa vzoprieť, vypnúť hruď, napnúť krk a prekonať to, aj keď je ten život taký škaredy, zlý, nespravodlivý a neuveriteľne ťažký. Dnes môže byť najhorší deň, ale zajtra sa to môže zmeniť.

Chceme viac, než máme teraz a chceme dokázať, že na to máme. Chceme to najlepšie z najlepšieho a získať to len vlastným úsilím. Akonáhle sa rozhodneme, že budeme vedieť kam chceme ísť, natlačíme sa vpred a dostaneme sa na svoje vysnívané miesto. Tak sa správajú víťazi, najmä tí čo majú všetko vo vlastných rukách. Úspech, radosť, spokojnosť sú veci, ktoré očakávame vždy na konci svojho snaženia.  Chceme vyhrať každé preteky, získať plusové body, žiť pre niekoho, kto za to stojí. Niet o tom pochýb.

Tak poďte, vstaňte, dostaňte sa na vrchol, buďte silnejší a snívajte bez obmedzení. Každý pád a zlyhanie sú tiež súčasťou cesty za vrcholom.   Je to náš boj. Je to náš svet. Začnime žiť nie zajtra, nie o týždeň, ale  hneď teraz. A samozrejme - nikdy sa nevzdávajme. Nádej je tu vždy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?